Jest to dolegliwość występująca u osób dorosłych. Przejawia się stopniowym i nieodwracalnym obniżeniem zdolności umysłowych. Cechy charakterystyczne demencji to: zmiany osobowości i zachowania, postępujący zanik pamięci, niezdolność do codziennego funkcjonowania, halucynacje.
Demencja jest chorobą indywidualną i każda osoba przechodzi ją inaczej. Ważną rolę przy pojawianiu się objawów stanowią kondycja psychiczna, sposób reagowania na zmieniające się zjawiska życiowe oraz indywidualne cechy osobowe i usposobienia.
Poniżej przedstawiamy kilka problemów związanych z demencją.
1. Zaburzenia odżywiania:
Osoba cierpiąca na demencję spożywa posiłki dość długo. Wtedy należy zapewnić spokojną atmosferę. Napominanie podopiecznego, pośpieszanie go czy też hałas wytracają z równowagi i mogą prowadzić do przerwania jedzenia. Może się zdarzyć, że podopiecznemu zaczną drżeć dłonie i nie będzie mógł utrzymać sztućców. Takie sytuacje powodują stres. Dochodzi nawet do takich sytuacji, gdzie podopieczny zaczyna jeść serwetkę, zastawę stołową lub tylko i wyłącznie słodycze. Cierpiącemu na demencję należy dostarczać różnych składników, aby jego dieta była właściwie zbilansowana.