
Parkinson
Choroba Parkinsona (można spotkać się również z nazwą skrótową PD), objawia się zaburzeniami ruchowymi pojawiającymi się w różnych częściach ciała.
Źródło choroby
Choroba Parkinsona powstaje w wyniku zmian zwyrodnieniowych komórek nerwowych w mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolę czynności ruchowych (wytwarzana jest dopamina). Komórki, które wytwarzają dopaminę, obumierają a to prowadzi do przerwania systemu wewnątrzmózgowych połączeń komunikacyjnych. Choroba Parkinsona pojawia się wtedy, gdy obumrze 80% komórek odpowiedzialnych za wytwarzanie dopaminy.
Jak rozpoznać chorobę Parkinsona?
Objawy tej choroby rozpoczynają się niewinnie i często są lekceważone. Pojawiają się powoli i narastają w ciągu kilkunastu lat. Początkowo ruchy są spowolnione i pojawia się w nich pewna niezgrabność. Może być to spowodowane zmianami reumatycznymi lub wiekiem starczym, dlatego objawy choroby Parkinsona są często mylone z przypadłościami podeszłego wieku. Dopiero po upływie czasu chorzy zauważają u siebie trudności przy wykonywaniu podstawowych czynności w codziennym życiu.
Typowe objawy choroby Parkinsona to:
- bradykinezja - spowolnienie ruchowe, niemożność wykonania szybkich, pełnych ruchów występujące zazwyczaj wraz ze sztywnością mięśniową
- akineza - trudność w wykonywaniu dowolnych ruchów
- drżenie spoczynkowe
- sztywność mięśniowa